Muzyka, która jednoczy

We Lwowie wiosna rozpoczęła się z nutkami francuskiej klasyki, finezji i harmonii, nie zważając na zachcianki pogody za oknem.

Miasto Lwa zawsze było jednym z ważnych centrów kształtowania kultury światowej. I teraz ono aktywnie rozwija się, bierze udział w rozmaitych imprezach kulturowych.
07 kwietnia 2015 we Lwowie w Cerkwi Garnizonowej św. Piotra i Pawła odbył się fantastyczny koncert muzyki klasycznej “Mozart w Galicji” przy uczestnictwie kwartetu “Leopolis” pod kierownictwem utalentowanego muzykanta Jean-Christopha Frischa.
lviv1
Dane wydarzenie odbyło się w ramach “Francuskiej wiosny na Ukrainie” przy wsparciu Aliansu Francuskiego we Lwowie, który propaguje francuską kulturę i język. Jak zaznaczył jeden z przedstawicieli Aliansu podczas swojego słowa powitalnego, francuska wiosna tego roku na Ukrainie jest najbardziej licząca. Bo kultura we wszystkie czasy jednoczyła ludzi. I Ukraina właśnie teraz najbardziej potrzebuje tego zjednoczenia.
Jean Christoph Frisch jest biologiem z wykształcenia, a za powołaniem duszy – muzykant. Teraz artysta wykłada muzykologię w Sorbonie (Francja). Muzyka epoki baroku ( XVII – XVIII st.) jest tematem badania wykładowcy.
Według słów Jeana Christopha Frischa, funkcja muzyki barokowej polegała na tym, żeby przekonać. “To trzeba postrzegać z pewną alegorią, lecz to tak jest – ona stale mówi do słuchacza: “chcę ci coś powiedzieć”. Niekiedy to było polityczne: “Król jest władcą świata”!, niekiedy: “Kocham Ciebie”… To mogą być tysiące różnych rzeczy, lecz ona zawsze stara się coś przekazać. Toż można powiedzieć, że  muzyka barokowa jest retoryczną. Przecież retoryka jest sztuką mówić, żeby przekonać publiczność, nie zważając na to, że to może być chybna myśl, i muzyka baroku pisała się w takim duchu” – zauważył Jean Christoph Frisch (za materiałami zik.ua).
Utwory wybitnego austriackiego kompozytora Wofganga Amadeusa  Mozarta, dokonane  w pomieszczeniu prastarej cerkwi, stwarzały szczególną atmosferę barokową i podarowały słuchaczom odczucia radości, harmonii i lekkości, a także pozwoliły na mgnienie zanurzyć się w świat, gdzie panuje pokój i jedność, i nie ma miejsca dla wojny.

Uliana Bilous, EMPR po polsku
Tags:
Share this:
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Copyright ©2014-2022 EMPR

CONTACT US

You can send us an email and we'll get back to you, ASAP. EMPR team

Sending
en English
X
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Log in with your credentials

Forgot your details?